Jan. 12, 2020
Jag har lyssnat på en podcast om en investeringsbok. Det handlade om beteendeekonomi och gav rekommendationer om just svenska marknaden. En fråga som tagits upp var "skulle man amortera eller placera", alltså om man har bolån och får eller sparar några tusenlappar, är det bättre att betala av på bolån i förtid eller att överföra pengarna till ett investeringssparkonto (ISK).
Författaren sa att historisk avkastning i världen var ungefär 20% medan på Stockholmsbörsen var den 10%. Även om tänker man konservativt och halvar det, får man 5% om man placerar pengarna i aktier eller fonder, och det är betydligt mer än 2% eller mindre man troligtvis har som räntan på bolånet.
Jag tycker det är bra råd. En sak till att tänka på kortsiktigt är lägre räntor som man kan få om det finns bara 60% (eller mindre) av bolånet kvar att betala av.
Amortering eller ISK
Jag har lyssnat på en podcast om en investeringsbok.
Det handlade om beteendeekonomi och gav rekommendationer om just svenska marknaden.
"Det/Den handlade om" är båda ok, beroende på vad du syftar på.
"Det" syftar då underförstått på "ämnet" i podcasten. "Den" skulle syfte mer direkt på podcasten. "Det" känns något mer naturligt i ett vardagligt sammanhang, medan "Den" känns något mer formellt i det här sammanhanget.
En fråga som tagitogs upp var "om man skulle man amortera eller placera", alltså om man har bolån och får eller sparar några tusenlappar, är det bättre att betala av på bolån i förtid eller att överföra pengarna till ett investeringssparkonto (ISK).
Att formulera frågan med citationstecken funkar helt klart, men det känns mer naturligt att formulera den med "om man skulle ...".
Om man vill göra det ännu mer formellt kan man ersätta "om" med "huruvida", alltså "var huruvida man skulle ...".
Författaren sa att historisk avkastning i världen var ungefär 20% medan den på Stockholmsbörsen var den 10%.
Även om tänker man konservativt och halverar det, får man 5% om man placerar pengarna i aktier eller fonder, och det är betydligt mer än de 2% eller mindre man troligtvis har som räntan på bolånet.
Jag tycker att det är bra råd.
En sak till att tänka på kortsiktigt är de lägre räntor som man kan få om det finnsman bara har 60% (eller mindre) av bolånet kvar att betala av.
"det finns 60% kvar" tyder på något opersonligt, medan "man har 60% kvar" betonar den personliga uppgiften och det personliga ansvaret.
Amortering eller ISK This sentence has been marked as perfect! |
Jag har lyssnat på en podcast om en investeringsbok. This sentence has been marked as perfect! |
Det handlade om beteendeekonomi och gav rekommendationer om just svenska marknaden. Det handlade om beteendeekonomi och gav rekommendationer om just svenska marknaden. "Det/Den handlade om" är båda ok, beroende på vad du syftar på. "Det" syftar då underförstått på "ämnet" i podcasten. "Den" skulle syfte mer direkt på podcasten. "Det" känns något mer naturligt i ett vardagligt sammanhang, medan "Den" känns något mer formellt i det här sammanhanget. |
En fråga som tagits upp var "skulle man amortera eller placera", alltså om man har bolån och får eller sparar några tusenlappar, är det bättre att betala av på bolån i förtid eller att överföra pengarna till ett investeringssparkonto (ISK). En fråga som t Att formulera frågan med citationstecken funkar helt klart, men det känns mer naturligt att formulera den med "om man skulle ...". Om man vill göra det ännu mer formellt kan man ersätta "om" med "huruvida", alltså "var huruvida man skulle ...". |
Författaren sa att historisk avkastning i världen var ungefär 20% medan på Stockholmsbörsen var den 10%. Författaren sa att historisk avkastning i världen var ungefär 20% medan den på Stockholmsbörsen var |
Även om tänker man konservativt och halvar det, får man 5% om man placerar pengarna i aktier eller fonder, och det är betydligt mer än 2% eller mindre man troligtvis har som räntan på bolånet. Även om tänker man konservativt och halverar det, får man 5% om man placerar pengarna i aktier eller fonder, och det är betydligt mer än de 2% eller mindre man troligtvis har som räntan på bolånet. |
Jag tycker det är bra råd. Jag tycker att det är bra råd. |
En sak till att tänka på kortsiktigt är lägre räntor som man kan få om det finns bara 60% (eller mindre) av bolånet kvar att betala av. En sak till att tänka på kortsiktigt är de lägre räntor som man kan få om "det finns 60% kvar" tyder på något opersonligt, medan "man har 60% kvar" betonar den personliga uppgiften och det personliga ansvaret. |
You need LangCorrect Premium to access this feature.
Go Premium